Kategorie
Bez kategorii

Zastosowanie kompozytów

W poprzednim wpisie postaraliśmy się przybliżyć istotę kompozytu wraz z jego budową. Teraz zajmiemy się zastosowaniem praktycznym. Generalnie, wybory kompozytowe w życiu codziennym są dość popularne, a ich udział cały czas rośnie. Są one obecne w różnych aspektach i obszarach. Głównie z uwagi na ich odporność na warunki atmosferyczne i korozyjne. Często równie ważne są cechy eksploatacyjne czy estetyczne, zarówno w produktach tzw. Low cost jak i również w wysoko specjalistycznych. I tak laminat poliestrowo szklany jest bardzo powszechny w szkutnictwie i przemyśle stoczniowym. Wszyscy znamy zarówno jachty żaglowe jak i małe łódki wiosłowe wytwarzane z tego tworzywa.

Ale istnieją również zastosowania zaawansowane, na przykład M80 Stilleto z firmy MSHIPCO która wykorzystuje łatwość nadawania kształtów poszczególnym strukturom oraz całkowity brak magnetyzmu, co zapobiega pułapkom minowym, łódź może operować na płytkich wodach a kształt spełnia warunki „stealth”

Kadłuby z powodzeniem są stosowane w trałowcach i stawiaczach min:

Ale kompozyty to nie tylko woda, z uwagi na łatwość modelowania dowolnych kształtów oraz estetykę wykorzystuje się je jako materiał na wszelkiego typu pokrywy, pokrycia obudowy. Zarówno te najprostsze jak i te specjalistyczne.

Kopuły radarów:

Oczywiście nie sposób wymienić wszystkiego, wędkarze znają głównie wędki wykonane z wysokomodułowego grafitu, kolarze ultra lekkie ramy kevlarowe. Są też narty, rakiety tenisowe, felgi samochodowe. Szeroką popularność zdobywa kompozyt w produkcji militarnej, wszędzie tam, gdzie potrzebujemy unikalnego połączenia dwóch zupełnie różnych cech materiałów. Dobrym przykładem są kamizelki kuloodporne, muszę być lekki i elastyczne za razem trwałe i mocne, dzięki zastosowaniu włókien kevlaru cel ten udało się osiągnąć.

Warto tutaj wspomnieć o przemyśle samochodowym bardzo mocno wdrażającym wszelkiego typu kompozyty na bardzo dużym obszarze. Początkowo tzw „caron” zarezerwowany był dla samochodów klasy premium, obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością zwłaszcza wśród fanów modeli tzw.”customOsobną kategorię stanowi lotnictwo i kosmonautyka, tutaj udział kompozytów jest naprawdę
bardzo duży i cały czas się zwiększa.

Warto wspomnieć także o aparaturze, zbiornikach, kominach oraz systemach rurociągowych, które same w sobie stanowią bardzo dużą gałąź przemysłu.

Najbardziej „namacalną” grupą produktów są elementy wyposażenia wnętrz, takie jak parapety, sprzęt sanitarny. Jednak o tym będzie stanowił następny wpis. Zapraszamy wkrótce 😉